По желанию заказчика текст данного кейса в оригинале подаётся на украинском языке.
Головний аеропорт країни являє собою величезний надскладний організм, функціонування якого неможливо уявити без сучасних інформаційних технологій. Для забезпечення стабільної роботи бізнес-процесів, безпеки пасажирів та координації дій партнерів у режимі 24х7 працюють десятки інформаційних систем. Розклад авіарейсів на інформаційних табло відображає система FIDS. Оголошення виконуються системою автоматичного звукового оповіщення AVIAVOX. За видачу та своєчасну обробку багажу відповідає система BHS. Реєстрацію на рейс ведуть в системах відправки пасажирів DCS, проходження авіабезпеки реєструє система PAС. Більшість з цих рішень використовують систему управління базами даних Oracle.
Але "серцем" кожного аеропорту є система управління технологічними процесами (AODB). У Борисполі - це система розробки власних програмістів, яка отримала визнання та рекомендована ІАТА для впровадження іншими аеропортами.
Справжнім випробуванням для AODB Борисполя стали навантаження під час проведення ЄВРО-2012. У процесі 15-річної експлуатації баз даних AODB запас масштабування обчислювальних ресурсів та систем збереження даних повністю було вичерпано. Також був відсутній механізм автоматичного переключення активних баз даних AODB на резервний сервер Oracle, що загрожувало зупинкою ключових бізнес-процесів у випадку збоїв.
Досягнення аеропорту за останні роки щодо сталого росту пасажиропотоку та досвід експлуатації інформаційної інфраструктури під час пікових навантажень спонукало підприємство повернутися до питання модернізації ресурсів основної авіаційної системи - AODB.
Спеціалістами аеропорту було розроблено новий технічний дизайн та вирішено реалізувати протягом 2015-2016 років проект консолідації серверних ресурсів баз даних Oracle на єдиній уніфікованій архітектурі, як AODB, так і решти основних авіаційних систем. Технічний склад рішення, вимоги та етапність робіт формувалися на основі отриманих аналітичних даних завантаження обчислювальних та дискових ресурсів існуючих серверів.
За результатами проведених торгів компанія "ІТ-Інтегратор", Oracle Gold Partner, була залучена до реалізації проекту. Консолідацію баз даних AODB запропоновано було провести на нових виділених серверах існуючої інфраструктури ЦОД аеропорту та здійснити міграцію у середовищі відмовостійкого комплексу на базі Oracle Database 12c.
Склад рішення
Два ідентичних комплекти обладнання розміщені у двох дата-центрах аеропорту – у терміналах В та D. Склад обчислювального комплексу кожного дата-центра включає:
- Сервер баз даних – Cisco UCS B260 M4. Враховуючи вимоги, що були висунуті до продуктивності рішення, об’єм даних, плани розвитку, політику ліцензування ПЗ Oracle DBMS та навантаження на існуючу підсистему вводу-виводу, застосування SSD-накопичувачів гарантовано забезпечить високу продуктивність та надійність комплексу.
- У якості мережі передачі даних використовуються існуючі Ethernet-комутатори, котрі розміщені у двох дата-центрах аеропорту.
- Функцію збереження продуктивних даних вирішують додаткові дискові полиці у існуючій системі збереження даних EMC VNX5700.
Окремо слід зауважити забезпечену проектом можливість використання 4х-сокетних серверів Cisco UCS B460M4. Такий підхід орієнтований на збереження інвестицій, як спосіб накопичення обчислювальної потужності вузлів по мірі зростання потреб аеропорту у ресурсах консолідованої платформи.
У якості технології захисту даних було вирішено використовувати Oracle Data Guard, що підтримує резервний екземпляр СУБД, котрий є фізичною копією основної бази даних та знаходиться на резервному сервері у віддаленому ЦОД. У випадку відмови основного екземпляру БД виконується автоматичне переключення на резервну копію за допомогою технології Oracle Data Guard Fast Start Failover.
Операційним середовищем комплексу було запропоновано використовувати сертифіковану систему промислового класу Oracle Enterprise Linux. А вирішити питання віртуалізації вдалося за рахунок умовно безкоштовного гіпервізору Oracle VM 3.3
Отримані результати та подальші плани розвитку
Одним з першочергових завдань проекту було максимальне зниження сукупної вартості володіння комплексом. Ця задача була успішно вирішена на усіх рівнях архітектури – від апаратних засобів до прикладного та інфраструктурного програмного забезпечення.
У межах проекту було проведено серію тестів, що продемонстрували значне зростання загальної продуктивності оновленого комплексу (середнє зростання у 7,7 разів). Дані показники були досягнуті, в тому числі, за рахунок успішно проведеної оптимізації програмного коду AODB на платформі Oracle Database 12c.
В разі подальшого зростання ресурсної потреби бізнес-процесів аеропорт може використовувати вертикальне масштабування обчислювальних ресурсів серверів Cisco UCS B260/B460 або підвищити ступінь консолідації баз даних за рахунок використання опцій контейнерної віртуалізації Oracle Database 12c.