Розвідка у кіберпросторі: чому Україні варто готуватися до оборони
2021
Чому Україні потрібні кібервійська та наскільки реально їх створити?
Представники влади заговорили про те, що Україні необхідний такий рід військ. Поки це лише ініціатива РНБО, без жодного документу та деталей. Але експерти переконані в тому, що ця ініціатива більш ніж актуальна.
Володимир Кург, R&D-директор "ІТ-Інтегратор", експерт з кібербезпеки, розповідає, що, фактично, створення кібервійськ триває протягом останніх років. NATO Trust Fund on Cyber Defence for Ukraine було створено у 2015 році, протягом останніх років проводилися досить серйозні закупівлі засобів кіберзахисту, при Головному управлінні зв’язку та інформаційних систем ГШ ЗСУ функціонував центр кібербезпеки, а минулого року було створено Командування Військ зв'язку та кібербезпеки.
Необхідність цих кроків пояснюється тим, що кіберзагрози ЗСУ, зокрема, й оборонному сектору в цілому – об'єктивна реальність та питання національної безпеки, яке держава має вирішити у найближчій перспективі, – вважає Володимир.
Ще наприкінці серпня 2021 року президент доручив уряду підготувати законопроєкт про створення кібервійськ. Наразі в Україні майже усі силові відомства займаються кіберзагрозами, але кібервійськ, як роду військ, в країні немає.
За даними РНБО у 2020 році в Україні було зафіксовано близько одного мільйона випадків кіберзагроз. Серед них: мережеві атаки, спроби мережевого сканування, спроби WEB-атак, фішинг, DDoS-атаки, поширення шкідливого програмного забезпечення.